Schools.by приносит свои извинения за возникшие технические неполадки.

Міжнародны дзень роднай мовы

Дата: 21 февраля 2018 в 19:21, Обновлено 22 февраля 2018 в 09:35
172 просмотра

Не саромся, беларус, гаманіць па-свойму — на роднай мове бацькоў і дзядоў сваіх. Шануй сваю мову, шануй свае песні, свае казкі, звычаі і ўсё роднае — гэта спадчына дзядоў і вялікі нацыянальны скарб. Толькі тады цябе ўсе будуць шанаваць як чалавека, калі сам сябе будзеш шанаваць — калі не адкінеш свайго нацыянальнага ўласнага багацця. А першы скарб нацыянальны — гэта родная мова.

Змітрок Бядуля

21 лютага ў ДУА «Сярэдняя школа №8 г.Маладзечнав» азначаўся Міжнародны дзень роднай мовы.

У рамках яго святкавання адбылася акцыя "Размаўляй са мной па-беларуску!" - бацькам і супрацоўнікам прапанавалась размаўляць па-беларуску на працягу ўсяго дня. У бібліятэцы была арганізавана выстава дзіцячай літаратуры "Твае першые кніжкі па-беларуску"; вучням прапанавалась напісаць іх самыя любімыя словы на беларускай мове, а затым з гэтых слоў быў складзены букет «Нашы любімыя словы». Педагогам-арганізатарам Губіч А.Л. была праведена акцыя “Гавары са мной по-беларуску”, дзе удельнікам былі прапанованы розныя рускамоўныя словы, якія патрэбна было перакласці на беларускую мову.