Schools.by приносит свои извинения за возникшие технические неполадки.

24 снежня ў школе

Дата: 24 декабря 2016 в 13:58, Обновлено 24 декабря 2016 в 14:40
492 просмотра

24 снежня для вучняў 6-11 класаў была праведзена літаратурная гасцеўня "Зорка Венера ўзышла над зямлею", прысвечаная 125-годдзю з дня нараджэння М.Багдановіча. Вершы Багдановіча традыцыйна ўвайшлі ў сучасную беларускую паэзію. Для многіх мастакоў нашага часу творчая спадчына паэта, само яго жыццё — выток натхнення.

Бадай нікому з беларускіх паэтаў не выпаў такі незайздросны лес, як Максіму Багдановічу. 3 маленства ён хварэе на сухоты. Не паспеўшы ўволю нацешыцца шчаслівым дзяцінствам, страчвае маці, а ўслед за ёй — і мілыя родпыя мясціны, па якіх гадамі будзе сумаваць далека на Волзе. I не толькі сумаваць, але і сэрцам ірвацца да свайго краю, да мілагучнай матчынай мовы, без якой яму не мысліцца далейшае жыццё.

Крыўдай сціскаецца сэрца, калі згадваеш пра ўсе готыя нягоды. I можа, трагічнасць лесу і выклікае да яго асобы найбольшую цікавасць. Бо і сапраўды — такое мала каму даставалася. Адзін з крытыкаў назваў яго творчае жыццё загадкай...

Конкурс малюнкаў "Бяспека на вадзе вачамі дзяцей". Дзеці яшчэ раз паўтарылі правілы па забеспячэнні бяспекі зімовы канікулярны перыяд :

1Не хадзіць па лёдзе вадаёмаў і рэк
2) Не гуляць на лёду рэказёрсажалакне спрабаваць лёд на трываласць з дапамогай палаккамянёўскокаў і ўдараў нагамі
3) Забараняецца блізка падыходзіць да абрывістых берагоў вадаёмаў і рэк.